Yatırımcıya özel endüstri bölgesi

Yatırımcıya özel endüstri bölgesi

17.10.2018 23:01

Yatırımcıya özel endüstri bölgesi

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, endüstri bölgesi kurmak isteyen yatırımcılara kolaylık sağlayacaklarını söyledi. Özlü, “Artık OSB tarzından ziyade daha büyük endüstri bölgelerine ihtiyaç var. Türkiye’nin belli yerlerini incelettik. Liman olması önem arzu ediyor” dedi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'den önemli açıklamalar.

Doğru fakat kirliliğe de önem verilmesi gerek. Devletin sıkı denetimden geçirmesi gerekiyor OSBdeki hava kirliliğini. Guardian gazetesindeki Rapora göre Turkiyey Avrupa birliğinde hava kirliliğinde İlk 10 a 8 şehrini sokuyor. Metropollerde ise Istanbul Warsaw'ı geçerek avrupa birincisi oluyor bu konuda. En kötü şehirlere Iran, Suudiler, Hindistan sahip. Riyad daki hava kirlilik oranı Istanbulu 5 e katlıyor.

Eğer Kanseri ülkemizde önlemek istiyorsak OSBlerin sıkı denetimden geçmesi gerekiyor şehir ve halk sağlığı için. Bu konuda Avrupa'nın sonuncusu olmamız gerek mümkünse.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, gazetelerin Ankara temsilcileriyle bir araya geldi. Merkezinde TÜBİTAK'ın yer aldığı yapısal bir dönüşüm paketi hazırladıklarını ve yasalaşma sürecinin başlayacağını aktaran

Özlü, “Son 14 yılda bizim araştırmacı personel sayımız arttı ama yüksek teknolojili ürünlerin ihracatı ve gayri safi milli hasılamız içindeki payı azaldı. Bunu terse çevirmek için bir dizi çalışma içindeyiz. Endüstri bölgelerinin kurulmasını kolaylaştırmak bu çalışmalar arasında yer alıyor" dedi.

GELİŞEN YENİ TREND BU

Özel şahısların arzu ettikleri takdirde endüstri bölgelerini kurmalarının önünü açacaklarını belirten Özlü, “Yatırımcının bin dönüm bir arazisi varsa ve burada endüstri bölgesi kurmak istiyorsa ona kolaylık sağlıyoruz. Bu proje kapsamında büyük endüstri bölgeleri kurmayı hedefliyoruz. Bunun dünyada çok güzel örnekleri var. Artık OSB tarzından ziyade daha büyük endüstri bölgelerine ihtiyac var. Türkiye'nin belli yerlerini incelettik. Burada liman olması önem arz ediyor" bilgisini verdi.

Anadolu'da her şehrin içeresinde kalmış atıl sanayi siteleri olduğuna da vurgu yapan Özlü, “Bunlar kötü bir görüntü oluşturuyor. Şehre giriyorsunuz sanayi sitesi var. Bunların dönüşümünü istiyoruz. Bu sanayi sitelerini şehrin makul yerler olan dışına tertemiz pırıl pırıl içerisinde küçük bir camisi, çarşısı, pastahanesi, akşam çalışanların duş alacakları bir modern sanayi çarşılarına dönüştürmek istiyoruz. Yaklaşık 17 milyar liralık bir dönüşüm gözüküyor" şeklinde konuştu.

GERİ KALMAMALIYIZ

OSB'lerdeki emlak vergisinin ya sıfırlatılması ya da azaltılması gibi konuların da masada olduğuna vurgu yapıldı. Bakan Özlü, sanayi devriminin elzem olduğunu da belirterek, 6 sivil toplum kuruluşu ile protokol çalışması yaptıklarını ve 6 çalışma grupları oluşturduklarını, 4. sanayi devriminden geri kalmamamız gerektiğini söyledi.

İNSAN AKLI SATACAĞIZ

Yenilikler arasında Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu'nu kaldırıp, yerine Bilim, Teknoloji ve Sanayi İcra Kurulu'nu getirmek de bulunuyor. Bu sistemle sanayiimizin ihracattaki payının arttırılması hedefleniyor. Bakan Özlü, “Biz ne zaman 10 dolara aldığımız bir ürünün üzerine 10 dolar daha ilave edip 20 dolara sattığımız zaman bizim ne cari açığımız kalacak ne de dış ticaret açığımız kalacak. Bunun için sermayemiz genç nüfus. Yani insan kaynağı ve akıl satacağız. Dolasıyla teknoloji üreten bir Türkiye'nin geleceği var. Araştırma Geliştirme ve Teknoloji Fonu kuruyoruz. Bu fon bütçe içi bir fon. Bütçe kanunu Meclis'ten geçtikten sonra 12,5 milyar liralık bütçeyi bu fona aktaracağız" dedi.

TÜBİTAK'DA DEĞİŞİM DÖNEMİ

TÜBİTAK'a ilişkin sorulara yanıt veren Özlü, “TÜBİTAK'taki bazı bölümleri özel sektörde karşılığı varsa kapatacağız. Özel sektörde karşılığı yoksa onu koruyacağız. Onlar sadece yüksek teknolojili ürünlere odaklanacaklar. Bu enstitüleri Yüksek Teknolojiler Araştırma Merkezi adı altında toplayacağız. Bu çalışmayı çok önemsiyoruz" dedi.

YERLİ OTOMOBİL İÇİN KONSENSÜS KURULACAK

Türkiye'nin bir otomobil tasarlayıp üretebileceğine vurgu yapan Özlü, “Teknik alt yapısı buna çok müsait, bir sıkıntı gözükmüyor. Tasarımcılarımız var, yan sanayicimiz var. Burada problem ticari. Teknoloji yüzde 20 ise yüzde 80 ticari. Biz konunun TÜBİTAK'dan değil sanayicilerimizin oluşturacağı konsensüs tarafından takip edilmesini uygun görüyoruz. Biz destek verelim, istiyorlarsa ortak olalım yüzde 49'a kadar. Elektrikli araçlar önümüzdeki süreçte öne çıkacak. Dolayısıyla biz bu yarışın dışında kalmayı istemeyiz. Yarışın içerisindeyiz" ifadelerini kullandı.

 

 

17 Şubat 2017 Yeni Şafak